×
Start Pierwsze kroki Blog Dla kogo? Dlaczego? Kontakt

Zimbra – pierwsze kroki

Stworzyliśmy materiały, które pomogą Ci wybrać optymalną
wersję systemu Zimbra

  • Porównaliśmy funkcje każdej wersji i edycji Zimbra
  • Pokazaliśmy szerokie możliwości w bezpłatnej edycji Zimbra
  • Zestawiliśmy koszty w zależności od wielkości środowiska i wersji systemu Zimbra

Zextras Suite – co to jest?

Zimbra od lat dynamicznie rozwija się jako system pracy grupowej i posiada ogromną ilość niezależnych opcjonalnych dodatków. Udostępniane są one w formie zimletów dostępnych zarówno w edycji Open Source i Network Edition. Wchodząc w temat Zimbra z pewnością natkniesz się na oprogramowanie Zextras Suite. Co to jest i dlaczego to coś więcej niż zimlet?

Czy Zextras Suite to kolejny zimlet dla Zimbry od developera chcącego rozwijać ten popularny projekt, czy jednak może to coś więcej? Odpowiedz zaskakuje. Zextras Suite to nie tylko pojedynczy pakiet, ale cała technologia integrująca się z systemem w bezpłatnej edycji Open Source. Dostępna jest on również w edycji Network Edition jako funkcjonalności w licencjonowaniu Standard lub Professional. Producentem tego oprogramowania jest firma Zextras która od 2011 roku jest jednym z największych dostawców usług i integratorów systemu Zimbra w Europie. Zextras Suite to stale rozwijająca się technologia i słowa napisane dziś za kilka miesięcy będą niepełnym przedstawieniem funkcjonalności. W związku z tym wpis ten będzie zapewne jednym z najczęściej aktualizowanych na tym blogu. No cóż, przejdźmy do szybkiego przedstawienia wszystkich funkcjonalności dostępnych w pakiecie Zextras Suite dla Zimbra w edycji Open Source. Pamiętaj też, że te same moduły w przeważającej większości funkcjonują też w edycji Network Edition.

Zextras Backup – kopia zapasowa w czasie rzeczywistym czyli odzyskaj każdy element poczty

Kopia zapasowa Zextras oparta jest o silnik pracujący w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pojęcie utraty danych pojawiających się w systemie po ostatnim backupie przestaje istnieć. Kopia zapasowa Zextras Backup obejmuje każdy element systemu co w konsekwencji zmniejsza poziom RPO – Recovery Point Objective praktycznie do zera.
Scenariusze odzyskiwania danych są zróżnicowane. Zaczynając się od przywracania pojedynczej usuniętej wiadomości bezpośrednio do skrzynki pocztowej użytkownika, a kończą na odzyskiwaniu całej domeny lub całej migracji środowiska na inny serwer Zimbra.

Zextras Store Management – elastyczne zarządzanie magazynem danych

Technologia Zextras otwiera nam możliwość obsługi nie tylko wielu woluminów danych. Umożliwia ona szeroki wybór nośników pamięci od lokalnych urządzeń SAN, NAS po zewnętrzne przechowywanie obiektów. Zextras natywnie obsługuje S3 API (zaimplementowane przez Amazon) i SWIFT API (zaimplementowane przez OpenStack). Od teraz Zimbra jest kompatybilna ze wszystkimi dostawcami, którzy implementują takie API, jak AmazonS3, AliCloud, YANDEX, IBMCloud.

Zextras zmniejsza wymaganą pamięć lokalną, przenosząc wszystkie stare wiadomości e-mail do dowolnego obiektu magazynu danych. Dodatkowo technologia ta poprawia obciążenie We / Wy i serwera, dzieląc użytkowników między wiele węzłów przechowywania poczty w sposób niezauważalny z punktu widzenia użytkownika systemu.

Zextras Mobile – technologia ActiveSync dla iOS, Android, Microsoft Mail i Microsoft Outlook

Obsługa poczty firmowej w przeglądarce internetowej w dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych to nie opcja a priorytet. Zextras Mobile wprowadza synchronizację przy pomocy protokołu Exchange ActiveSync. W związku z tym każdy element systemu jak kalendarz, wiadomości, zadania czy też udostępnione elementy dostępny jest natywnie w telefonach i aplikacji Outlook.

Od strony administracyjnej technologia przede wszystkim umożliwia pełną kontrolę nad dostępem do systemu i zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Urządzenia mobilne i aplikacje z racji wykorzystania protokołu ActiveSync rozpoznają serwer Zimbra jako serwer Microsoft Exchange.

Zextras Drive – udostępnianie i zarządzanie plikami

Zextras Drive udostępnia przede wszystkim nowy system przechowywania i udostępniania plików zastępujący dotychczasową aktówkę. W związku z tym zarządzanie plikami staje się przede wszystkim prostsze niż kiedykolwiek w serwerach Zimbra.

Udostępniony dysk pocztowy jest dostępny również z poziomu urządzeń mobilnych. Otrzymujesz dostęp do dedykowanej aplikacji Drive opracowanej przez zespół Zextras dla urządzeń z systemem z Android i iOS.

Zextras Docs – pakiet biurowy czyli edycja dokumentów online

Moduł Zextras Docs obsługuje ponad 140 formatów plików i umożliwia ich podgląd bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Jednak przede wszystkim użytkownicy mogą tworzyć i edytować dokumenty, arkusze kalkulacyjne i prezentacje, dzięki czemu system Zimbra staje się profesjonalnym pakietem biurowym do współpracy online.

Jako użytkownik możesz zarządzać plikami z rodziny otwartego standardu dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Niewątpliwie przydatną funkcją jest również obsługa wszystkich popularnych formatów Word, Excel i RTF oraz prosty eksport do pliku PDF dostępny za pomocą kilku kliknięć.

Zextras Team – wideokonferencje i komunikacja online

Moduł Team przede wszystkim otwiera serwer Zimbra na pełną komunikację online udostępniając funkcje wideokonferencji oraz udostępniania ekranu w przeglądarce internetowej. Moduł ten jest dostępny w dwóch różnych wersjach: Team Pro i Team Basic w zależności od wymaganych funkcjonalności. Administratorzy mogą decydować ilu użytkowników może dołączyć do spotkań oraz konfigurować trwałe środowiska spotkań.

Moduł Team jest natywnie wspierany przez system tworzenia kopii zapasowych Zextras. Tak jak moduł Drive, Team ma dostępną dedykowaną aplikację opracowaną dla urządzeń z systemem Android i iOS. W związku z tym nawet użytkownicy mobilni mają kontakt z zespołem firmowym w dowolnym miejscu i czasie.

Zextras Admin – delegacja ról administracyjnych

Moduł Zextras Admin to przede wszystkim delegowanie ról administracyjnych dla innych członków zespołu. Bezsprzecznie to właśnie ten moduł zyska uznanie w dużych środowiskach i pozwoli przekształcić system Zimbra w kompletną platformę z podnajmem zasobów serwera pocztowego. Administratorzy globalni w łatwy sposób mogą przydzielać klientom prawa niezbędne do autonomicznego zarządzania ich domeną. Dodatkowo celu zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkie działania administracyjne są rejestrowane i dostępne poprzez funkcję raportowania w konsoli administracyjnej Zimbra.

Doszliśmy do końca tego artykułu zapewne jesteś pod wrażeniem mnogości funkcji, które możesz wykorzystać w swoim systemie Zimbra. Jednak zawsze na końcu pojawia się pytanie, ile to kosztuje? Odpowiedź również może Cie pozytywnie zaskoczyć… Chcesz konkretów? Proszę bardzo! Załóżmy, że serwer Zimbra obsługuje 100 skrzynek pocztowych. Całkowity roczny koszt najwyższej licencji Suite Pro to tylko ~ 910 USD i na tym koniec! Jeśli potrzebujesz dedykowanej wyceny lub dodatkowych informacji, śmiało zapraszam do kontaktu.Kontakt

7L Technologie Informatyczne
ul. Wrocławska 32
41-902 Bytom
website: WWW.7L.PL

E-mail / Telefon:

tel.: +48 32 445 30 70

Szybki kontakt