×
Start Pierwsze kroki Blog Dla kogo? Dlaczego? Kontakt

Zimbra – pierwsze kroki

Stworzyliśmy materiały, które pomogą Ci wybrać optymalną
wersję systemu Zimbra

  • Porównaliśmy funkcje każdej wersji i edycji Zimbra
  • Pokazaliśmy szerokie możliwości w bezpłatnej edycji Zimbra
  • Zestawiliśmy koszty w zależności od wielkości środowiska i wersji systemu Zimbra

Zimbra migracja – szybka instrukcja

Zimbra to dynamicznie rozwijający się system poczty firmowej. Aktualnie najnowszą dostępną wersją Zimbry jest ta z oznaczeniem 8.8.12 (stan na lipiec 2019). Co jednak w sytuacji gdy Twój serwer znacznie odbiega od takiego oznaczenia? Proza życia bierze górę i zatrzymałeś się na wersji 8.7, 8.0, a może i nawet o zgrozo 7 ?

Dlatego postanowiłem opublikować ten pierwszy wpis jako szybką instrukcję krok po kroku. Migracja systemu Zimbra? To pytanie zadaje sobie niejeden administrator serwera. Jeżeli do tego serwer aktualnie działa jako fizyczna maszyna i nie mamy możliwości wykonania snapshot’a systemu, cóż jesteśmy w sytuacji nie do pozazdroszczenia…

Idąc dalej, nawet jeśli mamy wygodniejsza sytuację i nasza Zimbra pracuje w środowisku wirtualnym. Potrzeba dodatkowego update’u systemu operacyjnego i kolejnych wersji zimbry jawi się jako scenariusz pełen potencjalnych pułapek.

Dodatkowego komfortu zapewne nie dostarczy nam fakt, iż nie mamy zbyt dużo czasu! Bo przecież systemy pocztowe należą do tych, które są w ciągłym użyciu…

Cóż… zapewne stwierdzisz, że pozostaje obrać drogę heroicznego bohatera. Czas zmierzyć się na tej drodze z kolejnymi i kolejnymi napotkanymi problemami!

Kiedyś się uda … krok po kroku do celu! Doceniamy to męskie podejście, ale co jeśli powiemy Ci, że możesz dokonać wielkiego skoku niezależnie od aktualnej Twojej wersji serwera Zimbra? I uwaga niezależnie od systemu operacyjnego na jakim on aktualnie pracujesz? Tak, jest to możliwe! Wystarczy zainstalować nowy, docelowy system operacyjny w dowolnie wybranej dystrybucji i dokonać zwykłej nowej instalacji systemu Zimbra.

Kolejny krok to migracja wszystkich ustawień i danych starego serwera Zimbra na serwer docelowy. Pozostaje jeszcze wstawienie szampana do lodówki w oczekiwaniu na zakończenie procesu migracji…

Zimbra migracja – instrukcja krok po kroku

Z pomocą przychodzi tutaj rozwiązanie Zextras Suite, wraz swoją technologią kopii zapasowej w czasie rzeczywistym dzięki któremu wyeksportujemy, a następnie zaimportujemy dane. Poniżej przedstawimy te czynności w prostych 6 krokach:

  1. Zainstaluj nowy serwer Zimbra w aktualnej wersji wraz z nową wersję systemu operacyjnego.
  2. Na nowym serwerze zainstaluj moduł Zextras Backup będący częścią pakietu Zextras Suite Pro, Suite Basic lub Zimbra Suite Plus.
  3. Na starym serwerze zainstaluj moduł Zextras Backup będący częścią pakietu Zextras Suite Pro, Suite Basic lub Zimbra Suite Plus.
  4. Wykonaj eksport danych na dedykowany udział dyskowy na starym serwerze.
  5. Dokonaj importu danych na nowym serwerze.
  6. Ciesz się aktualną wersją systemów i utrzymuj wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki działającemu w czasie rzeczywistym modułowi kopii zapasowej Zextras Backup.
Zimbra - migracja serwera

Podsumowanie

Problem migracji systemu Zimbra można jednak sprowadzić do prostej sekwencji czynności w znaczącej większości dostępnych z poziomu zaplecza administracyjnego Zimbra. Na koniec, wracając do etosu heroicznego bohatera ratującego ludzkość… Cóż aktualnie wszyscy bohaterowie posiadają swe specjalne moce czy też narzędzia więc jeśli i Ty sięgniesz po to narzędzie w postaci modułów Zextras Suite na pewno nie nadszarpnie to Twojej opinii jako człowieka od operacji niemożliwych, ale jednak wykonalnych 😉

Kontakt

7L Technologie Informatyczne
ul. Wrocławska 32
41-902 Bytom
website: WWW.7L.PL

E-mail / Telefon:

tel.: +48 32 445 30 70

Szybki kontakt