×
Start Pierwsze kroki Blog Dla kogo? Dlaczego? Kontakt

Zimbra – pierwsze kroki

Stworzyliśmy materiały, które pomogą Ci wybrać optymalną
wersję systemu Zimbra

  • Porównaliśmy funkcje każdej wersji i edycji Zimbra
  • Pokazaliśmy szerokie możliwości w bezpłatnej edycji Zimbra
  • Zestawiliśmy koszty w zależności od wielkości środowiska i wersji systemu Zimbra

Zimbra Mobile i Outlook tak to możliwe!

Zimbra jest zorientowana głównie do wygodnej pracy za pomocą przeglądarki internetowej. Daje to niezależność, elastyczność i możliwość dostępu do danych w dowolnym miejscu. No dobrze, ale co z firmowymi urządzeniami mobilnymi i aplikacją MS Outlook…

Zacznijmy od początku. Jest on niewątpliwie powtarzalny i jest częścią w której niejeden administrator systemu pocztowego Zimbra ma poniższe dylematy:

„Zainstalowałem system Zimbra i nie widzę możliwości pracy grupowej na urządzeniach mobilnych i aplikacji Outlook”

„Chciałbym by moja poczta, kalendarze i pliki były widoczne na urządzaniach mobilnych”

„Z pewnością to ten zespół, dla których Outlook to podstawowa aplikacja, na pewno z niej nie zrezygnują.”

Zgadza się, takie pytanie pojawiają się zazwyczaj przy wyborze bezpłatnej wersji systemu Zimbra w edycji OSE oraz przy edycji Network Edition w licencjonowaniu Standard. Czy w tym przypadku pozostaje nam jedynie standardowa funkcjonalność poczty z wykorzystaniem protokołu IMAP i POP3? Otóż nie! Serwer Zimbra w edycji Open Source mimo tego, iż jest bezpłatną platformą oferuje zaskakująco dużo możliwości. Jedną z nich jest skorzystanie możliwość dodania funkcjonalności ActiveSync dla serwera Zimbra. Dzięki temu każde urządzenie mobilne i Outlook będzie rozpoznawało serwer Zimbra jako serwer Exchange.

Możesz tego dokonać instalując w pakiet Zextras Suite w licencji Suite MOBILE lub Suite PRO.
zimbra i outlook
Zimbra z protokołem ActiveSync z wykorzystaniem Zextras Suite

Sama instalacja od strony administracyjnej zajmuje dostłownie parę minut i w pełni integruje się z zapleczem administracyjnym Zimbra. Od tej pory każdy telefon oraz Outlook od wersji 2013 możesz natywnie (bez potrzeby instalacji dodatkowej aplikacji) zintegrować się z Twoim serwerem Zimbra w edycji Open Source.

Jak dodać tą funkcjonalność na kliencie poczty? Proste jak nigdy dotąd, zrobisz to dodając konto typu Exchange na swoim telefonie. Od teraz Twoja poczta i kalendarze będą podlegały pełnej synchronizacji z serwerem. No dobrze, a jak ma się sytuacja w wypadku aplikacji MS Outlook na komputerach stacjonarnych? Rozwiązanie jest równie proste jak powyżej. Pozostaje jedynie kilka kliknięć w ścieżce konfiguracji nowego konta. Od tej chwili Twoje konto w aplikacji Outlook obsługiwane będzie zgodnie z protokołem Exchange ActiveSync tyle tylko, że na serwerze Zimbra.

zimbra konfiguracja outlook
Zimbra i Outlook z wykorzystaniem Zextras Suite

Powyższa funkcjonalność ActiveSync w identycznym zakresie dostępna jest w płatnej edycji Network Edition. Jednak dostępne jest ona tylko w licencjonowaniu na poziomie Professional. W systemie Zimbra w edycji NE masz jeszcze możliwość skorzystania z alternatywnej metody synchronizacji zawartości serwera Zimbra z aplikacja Outlook. Możesz to zrobić korzystając z dedykowanej wtyczki Zimbra Connector for Outlook dostępnej również tylko w licencji na poziomie Professional.

Odpowiadając na tytułowe pytanie… co z firmowymi urządzeniami mobilnymi i Outlookiem?

Moim zdaniem wszystko z nimi jest w porządku i jako nieodzowny element naszej pracy stale są pod ręką. Dzięki temu dane firmowe w postaci poczty, kontaktów i kalendarza są dostępne jeszcze bardziej, nie tylko przy firmowym biurku. Niewątpliwie ActiveSync i Zimbra daje Ci możliwość wydajnej pracy już od edycji Zimbra Open Source wystarczy tylko z tego skorzystać….

W razie dodatkowych pytań związanych z doradztwem, implementacją rozwiązań czy też wsparciem systemów Zimbra zapraszam do serdecznie do kontaktu.Kontakt

7L Technologie Informatyczne
ul. Wrocławska 32
41-902 Bytom
website: WWW.7L.PL

E-mail / Telefon:

tel.: +48 32 445 30 70

Szybki kontakt