×
Start Pierwsze kroki Blog Dla kogo? Dlaczego? Kontakt

Zimbra – pierwsze kroki

Stworzyliśmy materiały, które pomogą Ci wybrać optymalną
wersję systemu Zimbra

  • Porównaliśmy funkcje każdej wersji i edycji Zimbra
  • Pokazaliśmy szerokie możliwości w bezpłatnej edycji Zimbra
  • Zestawiliśmy koszty w zależności od wielkości środowiska i wersji systemu Zimbra

Zimbra i wideokonferencja

Fundamentem efektywnej pracy zespołowej jest wydajny system pracy grupowej wspierający bezpośrednie kontakty w ramach tego zespołu. Zimbra i wideokonferencja ? Niewątpliwie, taka opcja jest dostępna już w systemie Zimbra w edycji OSE.

Zespół Zextras oddaje w nasze ręce funkcje bezpośredniej współpracy w postaci wideokonferencji w serwerze Zimbra i są one dostępne przede wszystkim w dwóch wersjach: Team Pro i Team Basic.

Z pewnością Team wprowadza do serwerów Zimbra wielokanałowe czaty wideo 1:1 i zamienia system pracy grupowej Zimbra w potężny system spotkań biznesowych online dzięki wirtualnym salom konferencyjnym, trwałej przestrzeni i natychmiastowym spotkaniom. Strumieniowe przesyłanie audio / wideo oparte jest n protokole WebRTC i niewątpliwie nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie poza przeglądarką internetową. Użytkownicy mogą z pewnością komunikować się w stałych obszarach, kanałach i grupach prywatnych, w których obsługa wiadomości, spotkania wideo i udostępnianie ekranu są podobnie jak w systemach dedykowanych obsługiwane zarówno dla użytkowników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.


Opisu interfejsu

Interfejs użytkownika
Interfejs użytkownika Zextras Team zintegrowany jest bezsprzecznie z klientem systemu Zimbra w przeglądarce internetowej. Składa się z dwóch komponentów po stronie klienta: paska bocznego szybkiego dostępu oraz w pełni funkcjonalnej karty zespołu.

Pasek boczny szybkiego dostępu
Pasek boczny szybkiego dostępu wyświetla przede wszystkim ostatnie osoby, grupy i kanały, z którymi użytkownik wchodził w interakcje, i umożliwia ponowne otwarcie szybkiego okna czatu.

Zakładka Team
Team to w pełni funkcjonalna zakładka systemu Zimbra, z której można korzystać w taki sam sposób, jak z wszystkich pozostałych funkcji serwera Zimbra Poczta, Kalendarz, Drive itp.

Zimbra – Zextras Team

Zimbra i wideokonferencja, wiadomości błyskawiczne oraz komunikacja korporacyjna są dostępne w systemie Zimbra Open Source dzięki wykorzystaniu oprogramowania Zextras Team. Niewątpliwie funkcje te mogą być realizowane na wielu poziomach. Oto te dostępne po uruchomieniu opcji startu konwersacji:

Nowa konwersacja Czat 1:1
Czaty indywidualne mogą zaczynać się przede wszystkim od bocznego paska szybkiego dostępu z menu kontekstowego w zakładce Team

Funkcje grupowe

Grupy
Grupy przede wszystkim to sposób, w jaki użytkownicy komunikują się z wieloma osobami jednocześnie (wartość zmienna – domyślnie 5 ) Są to tymczasowe konwersacje niepowiązane z żadną konkretną przestrzenią. Każdy użytkownik może utworzyć grupę zapraszającą osoby, a każdy członek grupy może zapraszać więcej osób w ten sam sposób. Co ważne przede wszystkim podczas gdy wszyscy użytkownicy opuszczają grupę, sama grupa przestaje istnieć.

Przestrzenie
Przestrzenie czyli tzw. Spaces to kontener tematyczny, który może pomieścić dowolną liczbę kanałów. Pomyśl w związku z tym o Space jako centrum społeczności, w którym ludzieorzede wszystkim zbierają się, aby omawiać różne tematy w dedykowanych obszarach (nazwanych Kanałach). Administratorzy przestrzeni mogą tworzyć nowe kanały i przede wszystkim zapraszać nowe osoby do przestrzeni.

Kanały
Kanały to z pewnością ważne obszary zdefiniowane w ramach tego samego miejsca. Mogą one zawierać dowolną liczbę użytkowników i w przeciwieństwie do Grup użytkownicy mogą autonomicznie dołączyć do dowolnego kanału w przestrzeni, w której się znajdują, zamiast być zapraszanym przez członka.
Każda nowa Przestrzeń ma automatycznie utworzony kanał „Ogólny”, który bezsprzecznie określa właściwości przestrzeni (np. Tytuł i Temat) i do których wszyscy użytkownicy dołączają się automatycznie, podczas gdy dołączają do Przestrzeni.

Zimbra i wideokonferencja
Zimbra i wideokonferencja – Zextras Team

Widoekonferencja – interfejs

Reasumując, interfejs wideokonferencji ma trzy główne obszary. Centrum przede wszystkim wyświetla strumienie wideo z jednym (głównym) strumieniem na górze i wieloma wtórnymi strumieniami na dole. Po lewej stronie jest dostępny czat grupy lub kanału. W lewym dolnym rogu przede wszystkim pojawi się kanał wideo użytkownika i elementy sterujące (wyłącz wideo, wycisz mikrofon i udostępnij ekran). Użytkownicy mogą rozłączyć się z trwającym czatem wideo, naciskając przycisk. Strumienie wideo są wyświetlane według zasady „kto pierwszy, ten lepszy” w związku z kolejnością połączeń między równorzędnymi urządzeniami. Z pewnością ważne jest to, że Każdy uczestnik może wyciszyć strumień audio lub zatrzymać strumień wideo.

Udostępnianie ekranu
Po kliknięciu przycisku Udostępnianie ekranu pojawia się godne uwagi wyskakujące okienko z pytaniem, czy udostępnić cały ekran, czy w przeciwieństwie do poprzedniej opcji tylko określone okno. Po wybraniu kanał udostępniania ekranu zastępuje poprzednio używany kanał kamery internetowej użytkownika dla wszystkich uczestników.

Zimbra wideokonferencja - udostępnienie pulpitu
Zimbra wideokonferencja – udostępnienie pulpitu

Aplikacje Mobilne

Zextras Team jako integralna część oprogramowania Zextras Suite jest przede wszystkim natywnie wspierana przez system tworzenia kopii zapasowych Zextras Backup. Godne uwagi jest to, że dostępna jest również dedykowana aplikacja mobilna Team. Jeszcze bardziej elastyczna i opracowana przez Zextras i udostępniona dla urządzeń z systemem Android i iOS, W związku z tym, utrzymanie kontaktu z Twoim zespołem jest możliwe w dowolnym miejscu i czasie a Zimbra i wideokonferencja to kolejna godna uwagi opcja w rozbudowanym wachlarzu funkcji tego systemu.

Zimbra i wideokonferencja Zextras Team Aplikacje Mobilne
Zimbra i wideokonferencja – Zextras team Aplikacja Mobilna


Z pewnością, jeśli planujesz wdrożyć funkcjonalność bezpośredniej komunikacji użytkowników w ramach systemu pracy grupowej Zimbra w bezpłatnej edycji OSE rozwiązanie Zextras Team oddaje w Twoje ręce kompletne narzędzia. Dlatego poniżej znajdziesz wszystkie funkcjonalności Team w zestawieniu z poziomem wymaganych licencji.

FunkcjonalnościTeam Pro*Team Basic
Komunikacja 1:1xx
Tworzenie grupx
Dołączanie do grupxx
Wsparacie dla emotikonówxx
Klient w przeglądarcexx
Aplikacja mobilna (iOS, Android)xx
Zarządzanie konwersacjąxx
Zarządzanie grupamix
Przestrzenie tzw. spacesx
Kanały w przestrzeniachx
Wysyłanie pliku xx**
Odbiór plikuxx**
Wsparcie Zextrasxx
Wideokonferencja 1:1xx
Udostępnianie ekranu 1:1xx
Wideokonferencja 1:N*x
Udostępnianie ekranu 1:N*x
Licencjaper userzałączona
Potwierdzenie dostarczeniaxx
Komunikacja zewnętrznax

* Team Pro jest dostępny tylko dla licencji Zextras Suite Pro
** Funkcje wymiany plików są dostępne tylko dla licencji Zextras Pro

Z pewnością godne uwagi jest to, że funkcjonalność Zextras Team jest dostępna już w bezpłatnej systemu Zimbra. Występuje ona również w edycji Network Edition jako dodatek pod nazwą Zimbra Connect z zachowaniem identycznych funkcjonalności. Dlatego też przedstawiony powyżej opis może być z pewnością zastosowany podobnie w obu edycjach Zimbra.

Kontakt

7L Technologie Informatyczne
ul. Wrocławska 32
41-902 Bytom
website: WWW.7L.PL

E-mail / Telefon:

tel.: +48 32 445 30 70

Szybki kontakt