×
Start Pierwsze kroki Blog Dla kogo? Dlaczego? Kontakt

Zimbra – pierwsze kroki

Stworzyliśmy materiały, które pomogą Ci wybrać optymalną
wersję systemu Zimbra

  • Porównaliśmy funkcje każdej wersji i edycji Zimbra
  • Pokazaliśmy szerokie możliwości w bezpłatnej edycji Zimbra
  • Zestawiliśmy koszty w zależności od wielkości środowiska i wersji systemu Zimbra

Zimbra 10 – czyli zbliża się koniec wsparcia Zimbra 9?

Kolejna wersja systemu Zimbra jest w drodze. W IV kwartale tego roku planowana jest publikacja systemu Zimbra 10. Na ta chwilę system jeszcze nie jest dostępny i nie znamy jego dokładnej daty publikacji ani co nowego wniesie do systemów pracy grupowej.

Co Zimbra 10 oznacza w praktyce?

Publikacja związana jest ze zbliżającym się końcem wsparcia technicznego dla aktualnych systemów Zimbra. Oto co niedostępność tego wsparcia oznacza w praktyce:

  • Brak poprawek bezpieczeństwa
  • Brak poprawek krytycznych błędów
  • Brak poprawek pozostałych błędów (w tym zgłoszonych przez użytkowników)

Do kiedy wspierane są aktualne wersje?

Poniższa tabela przedstawia dokładne daty wygasania wsparcia technicznego dla poszczególnych wersji systemu Zimbra (stan na 7.11.2022):

Tabela wsparcia Zimbry

Źródło: https://www.zimbra.com/support/support-offerings/product-lifecycle/

Wnioski

Podsumujmy więc informacje i zobaczmy czego możemy spodziewać się w przyszłości. Zimbra jaką obecnie znamy czyli wersja 8.8.15 i 9 przestanie być wspierana przez producenta z końcem 2023 roku. Jednak to już teraz stawia przed osobami decyzyjnymi pytanie – na jakie rozwiązanie postawić w zbliżającym się roku 2023?

Spokojnie można oczekiwać kolejnej wersji, czyli Zimbry w wersji 10. Prawdopodobnie będzie to kontynuacja drogi obranej jakiś czas temu bez rozwijania bezpłatnej edycji open source. Trzeba tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, że już za kolejne dwa lata znowu powróci temat końca terminu wsparcia tego systemu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy tutaj.

Aktualizacja (19.01.2023)

Odnotowaliśmy, że data publikacji systemu Zimbra 10 została zmieniona na 1 kwartał 2023 roku. Bez zmian natomiast zostały utrzymane daty wsparcia technicznego dla systemów Zimbra 8.8.15 oraz Zimbra 9. Dokładnie z końcem tego roku systemy te utracą wsparcie pod kątem poprawek bezpieczeństwa, krytycznych poprawek i zwykłych poprawek.

Aktualizacja (24.03.2023)

Zimbra 10 ujrzała światło dzienne! Nie jest ona dostępna w bezpłatnej edycji open source, a jedynie w ramach komercyjnej edycji Network Edition. Aby przybliżyć Ci, co nowego znajdziesz w Zimbra 10, napisaliśmy osobny artykuł ,w którym znajdziesz zestawienie funkcjonalności i informacje o okresie wsparcia systemów.

Kontakt

7L Technologie Informatyczne
ul. Wrocławska 32
41-902 Bytom
website: WWW.7L.PL

E-mail / Telefon:

tel.: +48 32 445 30 70

Szybki kontakt