×
Start Pierwsze kroki Blog Dla kogo? Dlaczego? Kontakt

Zimbra – pierwsze kroki

Stworzyliśmy materiały, które pomogą Ci wybrać optymalną
wersję systemu Zimbra

  • Porównaliśmy funkcje każdej wersji i edycji Zimbra
  • Pokazaliśmy szerokie możliwości w bezpłatnej edycji Zimbra
  • Zestawiliśmy koszty w zależności od wielkości środowiska i wersji systemu Zimbra

„Pytanie: Jak mogę pobrać bezpłatną wersję Zimbra 9 w edycji OSE?”

W połowie lipca 2020 Zextras udostępnił build z najnowszą wersją systemu w oparciu o oficjalne repozytoria Zimbra. Przyjrzyjmy się bliżej tej dystrybucji, która zapewni kontynuację edycji Open Source i umożliwi korzystanie z funkcjonalności Zextras.

Po tym, jak wszyscy przeczytaliśmy oficjalny wpis na na blogu, gdzie znajdujemy oficjalne odpowiedzi na pytania które wyglądają następująco:

„Q: Czy Zimbra nadal jest produktem Open Source?”

„A: […] Zimbra 9 to Open Source, ale Zimbra Modern UI i niektóre komponenty w edycji Network Edition (które tradycyjnie nie były zawarte w Open Source) nie używają licencji Open Source”

„Q: Jak mogę uzyskać bezpłatną wersję Zimbra 9?”

„A: Z wyjątkiem komponentów Modern UI i edycji Network Edition, możesz budować pliki binarne Zimbra 9 tak samo jak w przypadku Zimbra 8…”


Zacznijmy więc od funkcjonalności, które powinny znaleźć się w tej edycji Open Source. Tutaj nic się nie zmienia i tak jak dotychczas znajdziemy tutaj:

Open Source – bezpłatny projekt open source wspierany przez ogromną społeczność
Poczta klasy korporacyjnej – zarządzanie przepływem poczty, tworzenie folderów i tagów, równoległe tworzenie i przeglądanie oparte o zakładki
Kalendarz – tworzenie i zarządzanie kalendarzami dla użytkownika i zespołów
Zadania – tworzenia i zarządzenia zadaniami dla użytkownika i zespołów
Elastyczne wdrożenie – wdrażanie środowiska w każdej z opcji: Cloud, on premise, hybrid, maszyna wirtualna lub fizyczny serwer.
Zimlety – otwartość na intregrację dla dedykowanych rozwiązań w przeglądarce internetowej.
Chat – stały kontakt w z zespołem w ramach systemu poczty firmowej
Scentralizowana Administracja – zarządzanie infrastrukturą bezpośrednio z konsoli administracyjnej w przeglądarce internetowej.
Synchronizacja mobilna – synchronizacja ze skrzynką pocztową na urządzeniach mobilnych z wykorzystaniem protokołów IMAP/POP, SMTP, CalDav, CarDav.

Zerknijmy jak to wygląda w praktyce.

Wygląda na to, iż dotychczasowe funkcjonalności Zimbra w wersji 8.8 Open Source zostały bez zmian zaimplementowane. Sprawdźmy jak wygląda interfejs użytkownika. Ekran logowania do systemu Zextras Build opartego o oficjalne repozytoria Zimbra wita nas nowym wyglądem graficznym, który przedstawia się następująco:

Ekran logowania Zimbra 9 OSE
Ekran logowania

Po zalogowaniu się do interfejsu poczty otrzymujemy dostęp do interfejsu Modern, który nieznacznie odbiega od interfejsu Ajax znanego z wersji 8.8.15 więc dotychczasowi użytkownicy systemu będą się tutaj czuli bardzo swobodnie i znajomo.

Zimbra 9 OSE - klient poczty w przeglądarce
Panel klienta poczty

Podobnie sytuacja ma się z konsolą administracyjną, która praktycznie wygląda identycznie jak w poprzedniej wersji i jedynie informacja o wersji systemu pozwala nam się zorientować, że korzystamy z najnowszej wersji systemu.

Zimbra 9 OSE - konsola administracyjna
Konsola administracyjna

Jako, że korzystamy z edycji przygotowanej przez Zextras, zainstalowaliśmy również pakiet Zextras Suite w wersji 3.1.0, który jest już zgodny z Zextras Build bazujący na oficjalnych repozytoriach Zimbra. Tutaj również nie ma zaskoczenia i dostęp do funkcjonalności Zextras wygląda identycznie jak w poprzedniej wersji systemu Zimbra.

Zimbra 9 OSE zaplecze z modułami Zextras
Moduły Zextras

Nadszedł czas aby podzielić się informacją skąd pobrać pliki dla tej edycji. Znajdziesz ją pod tym adresem na stronie Zextras. Jeśli chcesz rozpocząć instalację bezpośrednio na serwerze możesz skorzystać z linku w zależności od dystrybucji systemu jaki posiadasz. Masz tutaj do dyspozycji poniższe wersje:

Ubuntu 18.04 LTS – wget http://download.zextras.com/zcs-9.0.0_OSE_UBUNTU18_latest-zextras.tgz
Red Hat Enterprise Linux 7 wget http://download.zextras.com/zcs-9.0.0_OSE_RHEL7_latest-zextras.tgz
Red Hat Enterprise Linux 8 wget http://download.zextras.com/zcs-9.0.0_OSE_RHEL8_latest-zextras.tgz

Podsumowując, ten pierwszy „rzut oka” na Zextras Build bazujący na oficjalnych repozytoriach Zimbra.

Wygląda na to, iż dzięki udostępnieniu przez Zextras kontynuacji bezpłatnej edycji systemu Zimbra możemy spodziewać się kolejnych zmian ogłoszonych chociażby w mapie rozwoju oprogramowania na rok 2020. Jednak na tą chwilę nie ma wyraźnych różnic między wersjami 8.8.15 i 9 w edycji OSE. Z racji tego, iż edycja Zimbra 8.8.15 jest wspierana na zasadzie LTS dokońca 2023 roku i upgrade w stronę wersji 9 OSE nie jest aktualnie wymagany. Zextras informuje, że nowa wersja została przetestowana pozytywnie na jedno serwerowych instancjach systemu. Najbliższy czas pokaże jakie znaczące różnice pojawią się pomiędzy obiema wersjami systemu Zimbra.

Update: 28.07.2020


Wczoraj Synacor opublikował Patch 5 dla Zimbra 9. Pozostało nam w związku z tym sprawdzić jak zachowa się instancja Zextras Build oparta na oficjalnych repozytoriach Zimbra. Przede wszystkim pod kątem udostępnionej aktualizacji, a mianowicie czy będziemy mogli przeprowadzić proces aktualizacji systemu. Wynik poniżej:

Zextras Build bazujący na oficjalnych repozytoriach Zimbra po aktualizacji – Patch 5

Zaskoczenia brak, aktualizacja wykonana bez najmniejszych problemów. Dzięki aktualizacji otrzymaliśmy system Zimbra w aktualnie obowiązującej wersji z patchem 5.

Kontakt

7L Technologie Informatyczne
ul. Wrocławska 32
41-902 Bytom
website: WWW.7L.PL

E-mail / Telefon:

tel.: +48 32 445 30 70

Szybki kontakt